Gaarlandt John Geurt

Esther (Etty) Hillesumová se narodila 15. ledna 1914 v Middelburgu v Nizozemí. Její otec byl gymnazijním profesorem klasických jazyků. Etty prožila bouřlivé mládí ve velkém pohodlném domě v Deventeru. Matka byla původem Ruska. Etty i její oba mladší bratři Michael (Míša) a Jaap byli mimořádně nadaní. Míša byl geniální klavírista, Jaap se stal lékařem. Etty složila v Amsterdamu s vyznamenáním právnickou zkoušku a zároveň se věnovala studiu slovanských jazyků. Když začala studovat psychologii, byla už druhá světová válka v plném proudu a Ettin život začínal postupně dostávat podobu, kterou poznáváme z jejích deníkových zápisů.
15. července 1942 Etty Hillesumová přijímá místo v Židovské radě. Pracuje v "Pomoci příchozím". Po čtyřicet dní dochází pěšky do Lijnbaansgracht č. 366, kde pracuje jako písařka. Sama to nazývá "peklem". Později opouští Židovskou radu a dobrovolně se hlásí do koncentračního tábora Westerbork, aby mohla sdílet utrpení s ostatními, a nabízí svou pomoc v tamní kanceláři Židovské rady.
Když obdrží na počátku srpna povolání, bez zaváhání odjíždí do Westerborku. Ti, kdo lágr přežili, líčí Etty ve svých vzpomínkách jako "zářivou osobnost" - až do posledních chvil.
7. září 1943 byla s celou svou rodinou zařazena do transportu. Zpráva Červeného kříže konstatuje Ettinu smrt 30. listopadu 1943 v Osvětimi. O život přišli i její rodiče a bratři.

Seřadit:
Zobrazuji 1 - 0 z 0 výsledků
   

Zúžit výpis