Karmelitánské knihkupectví
Knihy    iEncyklopedie    Čtenářský koutek    Katechismus    KNA.cz
Karmelitánské knihkupectvíKarmelitánské knihkupectví
Online prodejna
Vyhledávání


Doporučujeme:

Zaradoval jsem se

Útržky ze života
Antonín Bradna
Info a běžná cena: vázaná, 193 stran, 189 Kč
Edice: Memoáry
Vydáno: 2002
Objednací číslo: 10828
Druh zboží: kniha
Koupit

Anotace knihy
Útržky ze života nebo paměti v příbězích, tak by se také dali nazvat vzpomínky katolického kněze mons.Antonína Bradny (nar.1922), vězně komunistických žalářů (1952-1964) a dlouholetého duchovního podřipského kraje (Budyně nad Ohří). Strhující vypravěč a svědek Kristův, který svoji křesťanskou víru osvědčil v mezních situacích dvou totalit. Celým textem prosvítá jeho výrazná osobnost, která oslovuje čtenáře stojící i za hranicemi církve. Vzpomíná na své čakovické dětství, cestu ke kněžství, válečná léta a oky strávené za zdmi žalářů, na svá dělnická povolání i práci na pražském arcibiskupství na konci 60.let, na Boží znamení i předtuchy, na zázračné uzdravení i pastoraci v kraji pod bájnou horou Říp. Bradnovým podstatným rysem je jeho výrazný smysl pro humor, pro laskavý vtip, který situaci k neunesení povalí na lopatky - jak řekl jeden z jeho farníků "umí tak samozřejmě přecházet z posvátného do legračna." Ve svém poutnickém životě měl Antonín Bradna možnost důvěrně poznat řadu osobností české kultury a církve a dokáže o nich přinést pozoruhodné svědectví. Např.o básnících Josefu Kostohryzovi, Janu Zahradníčkovi, Václavu Renčovi a Emanuelu Fryntovi, o herci Janu Třískovi, o duchovních Alexandru Heidlerovi, Josefu Zvěřinovi, Adolfu Kajprovi, Antonínu Mandlovi, Silvestru Braitovi, J.E.Urbanovi, o opatu Vítu Tajovském, o biskupech Josefu Beranovi, Pavlu Gojdičovi, Štěpánu Trochtovi, Kajetánu Matouškovi či Františku Tomáškovi. Kniha je doplněna bohatou a unikátní fotodokumentací, výborem z Bradnových dopisů z komunistického vězení a vzpomínkami řady přátel.
 
Ukázky z knihy
Ukázka 1
Ukázka 2
Ukázka 3
O autorovi

  Recenze
Bradnova knížka vypravuje prostými a nehledanými, naprosto bezprostředními slovy, jak se to v životě všechno seběhlo. Jde skutečně o útržky ze života (jak zní podtitul), ale pozorný čtenář se dozví mnoho zajímavého - jak z časů. kdy autor pobýval v zařízeních, kde „okna měla mříže do kříže“ a kde se mohl při vší nehostinnosti seznámit s mnoha skvělými lidmi, tak z časů, kdy se po amnestii dostával, nikoliv bez nesnází, do duchovní služby. Bradna ale vzpomíná i na své rodiče, rodné Čakovice u Prahy, arcibiskupské gymnázium v Praze - Bubenči, kněžská působiště, zvláště pak v Budyni nad Ohří, kde od roku 1971 působí dodnes, ale samozřejmě také na místa vazby a věznění v letech 1952-1964.
Autor vyjadřuje prostě a bezelstně své sympatie i antipatie k mnoha lidem, jejichž jména jsou uvedena na konci knihy v řádném rejstříku.
V defilé těch, kteří byli Bradnovi nejblíž, najdeme osobnosti v posledním desetiletí publicisticky i vydavatelsky připomínané (Tajovský, Opasek, Zvěřina, Urban, Renč, Zahradníček, Kajpr, Vaško) i osobnosti reflektované dosud jen málo (Braito, Mandl, Jehlička, Kostohryz, Beran, Heidler aj.).
Vyprávění, proložené celou řadou dokumentárních fotografií, je nakonec doplněno výběrem z korespondence a několika vzpomínkami přátel.
Je více než záslužné, že Bradnův životní osud byl u příležitosti jeho dožitých osmdesátin prezentován ve velmi pěkné knížce... Takové vzpomínkové knihy jsou nejen pro¨jevem pozemského zadostiučinění pro autory samé, ale mají i velký význam pro cítící a myslící čtenáře - ať už věřící, či nevěřící.
Katolický týdeník 15 / 2003 [Studnička Pavel, Katolický týdeník]

Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Bradna Antonín 
- tituly z této edice: Memoáry
- Knihy od tohoto původce: Karmelitánské nakladatelství
Autoři:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž
Tituly:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž, Ostatní
Klíčová slova:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž, Ostatní
Tisk stránky


Karmelitánské knihkupectví iKarmel.cz
duchovní a křesťanská literatura
obsáhlá a přehledná nabídka
Kontakt: info@kna.cz.
Další kontakty zde

uživatel:
K tomuto titulu doporučujeme:

Výpis všech knižních tipů k heslu