Karmelitánské knihkupectví
Knihy    iEncyklopedie    Čtenářský koutek    Katechismus    KNA.cz
Karmelitánské knihkupectvíKarmelitánské knihkupectví
Online prodejna
Vyhledávání


Doporučujeme:

Přervaný život

Deníky Etty Hillesum 1941-1943
J. G. Gaarlandt (ed.)
Info a běžná cena: vázaná, 261 stran, 249 Kč
Téma: historie
Edice: Osudy
Vydáno: 2005
Objednací číslo: 101023
Druh zboží: kniha Momentálně není skladem

Zašlete mi zprávu, pokud titul seženete:
Ochrana proti spamu

Zadejte text z obrázku:


Anotace knihy
Tato mladá Židovka hledala velice intenzivně vlastní lidskou a duchovní totožnost. Čerpala přitom hojně ze Starého i Nového zákona. Neskončila v církvi a nedala se pokřtít, přestože byla uchvácena Ježíšem a jeho evangeliem. Nemůže být sice prohlášena navzdory nepochybné lidské i duchovní velikosti katolickou světicí, přesto ji pokládám za svou „soukromou osobní patronku“. Mnohokrát jsem ve skrytu srdce vzýval Etty ve společenství svatých a nedokážu se zbavit duchovního dojmu, že právě ona mě doprovází v mém setkávání s lidmi i při psaní. Jednou jsem jí to řekl na rovinu: „To sis asi, Etty, nepomyslela, že budeš kázat spolu s katolickým knězem – a co hůř: s jezuitou!“ (z předmluvy Józefa Augustyna)
 
Ukázky z knihy
Ukázka 1
Ukázka 2
Ukázka 3
O autorovi

   Autor o knize
Dobrozdání
Etty Hillesum ? ... Často před ní utíkám do různých hrátek na život a často škemrám: "Nauč mě žít, Etty. Víš, tak nějak doopravdy!" [ Lagronová Lenka, dramatička]

Recenze
VYCHÁZEJÍ DENÍKY HOLANDSKÉ ŽIDOVKY ETTY HILLESUM
Žena, jež šla za války dobrovolně na smrt

Holandské studentce Etty Hillesum bylo osmadvacet let, když se dobrovolně přihlásila do koncentračního tábora Westerbork. Odtud byla o rok později, v září 1943, spolu s rodinou deportována do Osvětimi, kde po třech měsících zemřela.

Stejný osud potkal její rodiče a mladší bratry, z nichž Michael byl geniálním klavíristou a Jaap lékařem.
Etty si rok a půl, od března roku 1941 do října 1942, vedla deník, který v osmi hustě popsaných sešitech uchovávala Ettina spolubydlící. Na první knižní vydání tyto zápisky, které měly být podle Ettina přání uveřejněny, čekaly čtyři desetiletí. I přesto, že spřízněná rodina Smelikových pro ně hledala nakladatele již od roku 1947.
Kniha nazvaná Přervaný život vyšla poprvé v holandštině roku 1981 a hned získala proslulost: v letech 1981–1989 se tam dočkala devatenácti vydání. V překladech se objevila ve čtrnácti zemích. Zásluhou Karmelitánského nakladatelství je strhující příběh o síle, naději a obětování nyní i v češtině. Deníky doplňuje šest Ettiných dopisů z Westerborku, v sedmém listě líčí přítel Jopie transport Etty i její rodiny.
Již od prvních vět ohromí Ettin zjevný literární talent, ostatně chtěla být "velkou spisovatelkou", "kronikářkou našeho osudu". O svém nadání věděla, nicméně nebránilo jí to v mučivých pochybách, zda ho dokáže zúročit.
Deníky z období napjatých válečných let provázejí jejím bohatým vnitřním světem, naplněným až zničující touhou dobrat se smyslu, překonat utrpení a neklid duše.
Zachycují duchovní vývoj vzdělané, do literatury a filozofie ponořené ženy. Etty Hillesum zprvu bojuje sama se sebou – se svými náladami, nejistotou a zábranami, poté s city k čtyřiapadesátiletému psychologovi Juliu Spierovi, aby nakonec našla "hluboké bezpečí", které jí dala víra.
Julius Spier, berlínský emigrant a proslulý odborník na rýhy ve dlani, který se učil u Carla Gustava Junga, byl zejména pro ženy fascinující osobností. Etty ho označila za "porodníka" své duše, o to větší bolestí pro ni byla jeho náhlá smrt roku 1942. Vztah ke Spierovi a podněty, které si ze setkání s ním odnášela, tvoří podstatnou náplň knihy a samozřejmě také Ettina vyzrávání.
Válka a protižidovská opatření se do Ettiných zápisků zprvu dostávají jaksi nepřímo – z hovorů známých či když si vybaví vzpomínku na loučení se svým profesorem, který krátce poté spáchal sebevraždu.
Úvahy o politice jí přišly povrchní, protože neupřímné, ve vědomě hájených světonázorech cítila klam – "že něco je ve jménu pravdy neustále znásilňováno". Problém doby viděla, podobně jako Spier, v nenávisti, která otravuje mysl. Až do poslední chvíle věřila, že "každý další zločin, každou další krutost musíme vyvážit novou dávkou lásky a dobroty, kterou si v sobě musíme vybojovat".
V tomto postoji spočívá i odpověď na otázku, proč Etty neemigrovala, ba proč se sama přihlásila do koncentračního tábora. V zápise z října 1942 píše, že málem poskočila radostí, když se dozvěděla, že bude zřejmě uvězněná.
"Jsem ochotna jít do všech lágrů po celé Evropě, chci být na všech frontách, nechci zůstat v takzvané jistotě, chci být přece při tom, všude, kam přijdu, chci napomáhat sbratření takzvaných nepřátel, chci rozumět tomu, co se děje, přeju si dosáhnout tolika lidí, kolik jich unesu – a já vím, že jich mohu dosáhnout hodně, uzdrav mě, můj Bože – abych jim pomohla pochopit dění ve světě z mého pohledu."
Ettinou reakcí na masové deportace a všudypřítomné utrpení bylo sebeodevzdání, schopnost věci "jen přijímat a trpět". Nebyla to rezignace, ale projev větší síly, která v ní budila nevysvětlitelný pocit radosti ze života. Pocit, jenž neměl nic společného s realitou, v níž byla nucena žít. "Chci být u všeho, co lidé nazývají hrůzami, a navzdory všemu chci hlásat: život je krásný," napsala v říjnu 1942. (recenze MF DNES, 18.05.2005) [ Horáčková Alice, MF DNES]

Lidové noviny
Josef Chuchma v MF Dnes
Ladwigová Karla, publicistka

Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Gaarlandt John Geurt 
- tituly z této edice: Osudy
- Tituly k tomuto tématu: historie
- Knihy od tohoto původce: Karmelitánské nakladatelství
Autoři:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž
Tituly:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž, Ostatní
Klíčová slova:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž, Ostatní
Tisk stránky


Karmelitánské knihkupectví iKarmel.cz
duchovní a křesťanská literatura
obsáhlá a přehledná nabídka
Kontakt: info@kna.cz.
Další kontakty zde

uživatel:
K tomuto titulu doporučujeme:

Výpis všech knižních tipů k heslu