Karmelitánské knihkupectví
Knihy    iEncyklopedie    Čtenářský koutek    Katechismus    KNA.cz
Karmelitánské knihkupectvíKarmelitánské knihkupectví
Online prodejna
Vyhledávání


Doporučujeme:

Pokušení - a jak jim čelit?

Krzysztof Wons
Info a běžná cena: brožovaná, 91 stran, 89 Kč
Téma: spiritualita
Edice: Malý duchovní život
Vydáno: 2005
Objednací číslo: 101006
Druh zboží: kniha
Koupit

Anotace knihy
Kniha polského autora Krzysztofa Wonse představuje ve dvaceti kapitolách členěných vždy do tří částí pohledy na nejrůznější stránky fenoménu pokušení a jeho mechanismu působení na člověka. V prvním úseku je konkrétní podoba pokušení představena na základě biblického textu s líčením prvotního hříchu. Druhý krok vede k zamyšlení, co daná situace znamená pro člověka osobně, a ve třetím kroku jsme vedeni k tomu, abychom rozumem zpracovaný stav v modlitbě rozlišovali a vydali Bohu. Knihu uvítají ti, kteří už na duchovní cestě pokročili, stejně jako ti, kteří se na ní teprve odvažují prvních krůčků. Text je psán velmi srozumitelně, zprostředkovává však velice hutný obsah. Vždyť kdo z nás může tvrdit, že by se ho pokušení v jakékoli své podobě nikdy netýkalo?
Klíčová slova
pokušení
Ukázky z knihy
Ukázka 1
 
Dobrozdání
Dobrá kniha 2005 - Za knihu roku 2005 označila tento titul v anketě Katolického týdeníku Marie Blažková, šéfredaktorka Radia Proglas. [Katolický týdeník]

Recenze
POKUŠENÍ - A JAK JIM ČELIT?

Když se řekne polský duchovní autor, českému čtenáři, který sleduje produkci Karmelitánského nakladatelství, se hned vybaví jméno jezuity Józefa Augustyna. Sám Józef Augustyn však doporučil, aby v naší zemi vyšlo něco od jeho krajana Krzysztofa Wonse, který je stejně jako on především exercitátor. Nakladatelství tedy na jeho radu dalo. A udělalo dobře. Do rukou se nám tak dostává dílko, které by nemělo zapadnout.
Karmelitáni je začlenili do edice Duchovní život, která by se též dala nazvat Příručky první duchovní pomoci. A i Wonsova knížka může poskytnout bezprostřední pomoc. Šlo by ji dokonce nazvat Průvodce pokušeními, a to tím spíš, že je přísně biblická. Uvádí ji známé podobenství o rozsévači ze třinácté kapitoly Matoušova evangelia: Nebeské království je podobné člověku, který zasel na svém poli dobré semeno... Avšak vedle dobrého rozsévače pracuje i rozsévač zla. Autor píše:

"Jsme bitevním polem, místem zápasů a střetů dvou skutečností: dobra a zla. Nosíme v sobě současně pšenici i plevel, vznešené i nízké touhy, dobré i zlé myšlenky... Tak tomu bude až do dne, kdy Pán přijde a přikáže plevel jednou pro vždy spálit."

Vytrhávat koukol však máme i v tomto světě, aby nás Pán našel co možná nejméně zaplevelené. Ale pozor: křesťanský život je víc než pouhé vytrhávání plevele - je budováním království lásky. A toto království je přesně tím, co zlý nechce. Čím víc se tedy o ně budeme snažit, tím víc se proti nám bude původce zla stavět.
Není však třeba klesat na mysli. Zlý má svou průhlednou strategii. Poprvé ji použil při pokoušení Evy a skrze ni i Adama. A obdobný postup - naštěstí pro nás - uplatňuje stále. Z rozjímání o prvním pokušení lze tedy dovodit, jak satanovým nástrahám čelit.
Krzysztof Wons se do tohoto dovozování pustil. Jeho text není ničím jiným než podrobným, přísně rozvrženým a důsažným komentářem prvních čtrnácti veršů třetí kapitoly knihy Genesis, tedy příběhu o tom, jak člověk pokušení poznal a jak mu neodolal.
Říká se, že vše je obsaženo ve svém semeni. A protože Boží slovo toto semeno přesně popisuje, vychází náš autor pouze a jedině z něj. V dnešní psychologizující a psychoanalyzující době je to málo vídané plus.
První ze satanových nástrah je, že zlý své působení zastírá. Otec Wons říká:

"(Pokušitel) touží zůstat nepoznán, a to i v důsledcích svého jednání. V naší přirozenosti existuje sklon vytěsňovat z vědomí myšlenky na to, že jsme pokoušeni... Satan se raduje, když si jeho rejdy vysvětlujeme jakkoli, jen ne poznáním, že jsme pokoušeni právě jím."

Když nám tedy zlý jezdí břitvou po krku, zároveň nám podsouvá slova zvlášť vhodná ke krytí všemožných nepravostí. Avšak jako na všechno, i na pokušení se musíme dívat z Ježíšovy perspektivy. Podle autorova správného mínění:

"Ignorovat ďáblovu existenci a činnost je velkou chybou, ale stejně závažným omylem je ... absolutizovat jeho moc a přiznávat mu ústřední místo v našem myšlení a konání. "

Při pokušení na poušti Ježíš s ďáblem nerozprávěl, ale rázně ho odrážel. Naším pokušením však je vést se satanem dialog. Tomuto pokušení podlehla už Eva. Byla to chyba, to neměla dělat. Ale udělala to, a tím ukázala, že v našem životě neexistují "nahodilé hříchy". Otec Wons píše:

"Není hříchu bez pokušení a bez procesu podléhání pokušení. Boží slovo s mimořádnou jasností ukazuje, jak hřích může vstupovat... do našeho života... Staví nám před oči, jak dokážeme zahodit to nejkrásnější, co máme, jen abychom okusili něco, co nám ve skutečnosti přináší smrt."

Pokušení vpadá vždy, když člověk prožívá pocit naprostého bezpečí a harmonie. K našemu štěstí je však pokoušení proces dosti stereotypní a lze se o něm poučit. Poučení ovšem nestačí: nejde o to, abychom o věcech četli, ale abychom je dělali, abychom ke slovům hned připojili čin.
A když si tak budeme počínat, mějme na vědomí, že Bůh je nám ve zkoušce blíž, než jsme ochotni připustit, a že nás má v ruce, jako v ní má celý vesmír. [ Stejskal Jiří, Radio Proglas]

Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Wons Krzysztof 
- tituly z této edice: Malý duchovní život
- Tituly k tomuto tématu: spiritualita
- Tituly ke klíčovým slovům této knihy: pokušení
- Knihy od tohoto původce: Karmelitánské nakladatelství
Autoři:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž
Tituly:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž, Ostatní
Klíčová slova:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž, Ostatní
Tisk stránky


Karmelitánské knihkupectví iKarmel.cz
duchovní a křesťanská literatura
obsáhlá a přehledná nabídka
Kontakt: info@kna.cz.
Další kontakty zde

uživatel:
K tomuto titulu doporučujeme:

Výpis všech knižních tipů k heslu