Karmelitánské knihkupectví
Knihy    iEncyklopedie    Čtenářský koutek    Katechismus    KNA.cz
Karmelitánské knihkupectvíKarmelitánské knihkupectví
Online prodejna
Vyhledávání


Doporučujeme:

Myslet jeho myšlenkami

Výbor z díla (1916-1921)
Romano Guardini
Info a běžná cena: brožovaná, 111 stran, 119 Kč
Edice: Prameny duchovního života
Vydáno: 2004
Objednací číslo: 10752
Druh zboží: kniha Momentálně není skladem

Zašlete mi zprávu, pokud titul seženete:
Ochrana proti spamu

Zadejte text z obrázku:


Anotace knihy
Čím déle kdo žije, tím zřetelněji vidí, že jednoduché věci jsou opravdu veliké. Proto je však také přetěžké je zvládnout. Největší úkol duchovní literatury jistě byl mluvit o Bohu tak, aby to lidské srdce bez dalšího pochopilo. Avšak kdo to dokáže?
Romano Guardini je českým čtenářům dobře znám především knihou O modlitbě a několika dalšími tituly zaměřenými na různé aspekty spirituality.
Tentokrát se můžeme seznámit obšírněji s obsáhlým a všestranným odkazem tohoto nejpřednějšího teologa naší doby.
 
Ukázky z knihy
Ukázka 1
 
  Recenze
MYSLET JEHO MYŠLENKAMI
Texty ze souboru, který vám dnes chceme představit, vznikly v letech 1916 až 1921, tedy poměrně dlouho před II. vatikánským koncilem. A vůbec to na nich není poznat. Není však divu, neboť jejich autorem je německý teolog italského původu Romano Guardini, který patřil k plejádě velkých předchůdců a připravovatelů této klíčové události v církvi 20. století. Svým dílem se značně přičinil o obnovu liturgie, ale ta zdaleka nebyla jeho jediným polem působnosti. Právě naopak: je až s podivem, jak neuvěřitelně velký okruh otázek z teologie, filosofie, pedagogiky, vědy o umění a tak dále ve svém životě obsáhl a jak vyzrálým způsobem na ně odpovídal.
Srdce věřících si však získal především oslovujícími publikacemi o modlitbě a o posvátných znameních - a také svými hutnými dílky meditativní povahy. Guardini měl totiž mimořádný dar vyjadřovat se i o nejsložitějších problémech srozumitelně a přitažlivě. Nadto se vyznačoval velkým pedagogickým taktem a kultivovaným jazykem.
Romano Guardini po celý život působil na akademické půdě. Jak jsme však již naznačili, nebyl suchým akademikem, ponořeným do své vědy. Jeho osobní vývoj ovlivnil intenzivní styk s hnutím katolické mládeže. Zde mohl plně rozvinout svůj dar vést lidi a zároveň poznat duchovní situaci mladých německých studentů v těžkých letech první světové války a v časech těsně po ní. A řada jeho knížek vzešla právě z nesčetných a neformálních setkání s touto mladou generací.
Kratší pojednání zařazená do výboru Myslet jeho myšlenkami patří ke Guardiniho raným pracím. Vzácně dokazují platnost úsloví, že celý strom je obsažen ve svém semeni. Ač vyšla z pera tehdy relativně mladého kněze, mají již všechny vlastnosti zralého autora. Vyznačují se přesnými pojmy a ukázněnou myšlenkovou prací. Guardini je dalek jakékoli - dnes žel poněkud rozšířené - emocionální manipulace se čtenářem. Současně však na něho stále myslí. Psaní mu není pouhým vnitřním pořádáním světa, ale službou bratřím a sestrám ve víře. V knížce Myslet jeho myšlenkami tato autorova starost tiše prosvítá téměř z každého řádku. A také z výběru témat - i když zde asi patří dík i pořadatelům sborníku. Ten zdánlivě zahrnuje přeširoké spektrum látky. Na jedné straně je tu náboženská poslušnost, úcta k Bohu, modlitba, povolání, na straně druhé pak texty o Nejsvětější Trojici a o významu trojičního dogmatu. Jaká je zde spojitost? Lze vůbec klást vedle sebe problémy šedi dnů a úžasné výpovědi o nejvznešenějších tajemstvích samotného Boha? Odpověď je prostá: Nejen lze, ale musí to tak být, neboť zdánlivě velice abstraktní a nesmírně vzdálené pojmy vysoké teologie jsou ve skutečnosti velice konkrétním základem zdravé a krásné křesťanské praxe. Sám Guardini říká:
Mluví-li se mnoho o osobnosti, sebevýchově a tak dále, odporuje to katolickému duchu. Tím se člověk ustavičně vrací zpět k sobě samému: tíhne ke svému Já, a ztrácí tak osvobozující pohled na Boha. Nejlepší výchovou je zapomenout na sebe a hledět na Boha, pak člověk zraje a roste v božské atmosféře.
Když si to uvědomíme (a hlavně když v tomto duchu žijeme) směle a zároveň samozřejmě se nám poslušnost propojí s tím, co by zákonické náboženství strachu nikdy nečekalo - a sice se svobodou. A to natolik, že nám Guardiniho prostá věta Svoboda je plodem poslušnosti rozechvěje srdce. A spolu s autorem spatříme, že
sloužit Bohu je něco čestného, urozeného. Spočívá v tom dokonalá svoboda; spočívá v tom královské smýšlení. "Bože, tobě sloužit znamená kralovat." [ Stejskal Jiří, Radio Proglas]

Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Guardini Romano 
- tituly z této edice: Prameny duchovního života
- Knihy od tohoto původce: Karmelitánské nakladatelství
Autoři:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž
Tituly:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž, Ostatní
Klíčová slova:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž, Ostatní
Tisk stránky


Karmelitánské knihkupectví iKarmel.cz
duchovní a křesťanská literatura
obsáhlá a přehledná nabídka
Kontakt: info@kna.cz.
Další kontakty zde

uživatel:
K tomuto titulu doporučujeme:

Výpis všech knižních tipů k heslu