Karmelitánské knihkupectví
Knihy    iEncyklopedie    Čtenářský koutek    Katechismus    KNA.cz
Karmelitánské knihkupectvíKarmelitánské knihkupectví
Online prodejna
Vyhledávání


Doporučujeme:

Čím to je, že jste tak klidný?

Václav Dvořák v rozhovoru s Janem Mazancem
Václav Dvořák, Jan Mazanec
Info a běžná cena: vázaná, 189 stran, 229 Kč
Edice: Rozhovory
Vydáno: 2008
Objednací číslo: 101348
Druh zboží: kniha Momentálně není skladem

Zašlete mi zprávu, pokud titul seženete:
Ochrana proti spamu

Zadejte text z obrázku:


Anotace knihy
Mons. Václav Dvořák je jedním z kněží, jejichž víra byla zkoušena v komunistickém vězení. Po roce samovazby vydal toto svědectví: Pane, dávám ti celou svou svobodu. Vezmi si do rukou můj život a udělej, co chceš. Poté, jak sám říká, se jeho víra stala jistotou.
Byl klíčovou postavou celé jedné větve české podzemní církve – doprovázel k tajnému kněžskému svěcení i Tomáše Halíka. Setkával se s takovými osobnostmi, jako byl Josef Zvěřina, Antonín Mandl nebo Jiří Reinsberg.
Čtenář knižního rozhovoru jako by sám slyšel Václava Dvořáka mluvit. Ačkoli ho život naučil vyjadřovat se i neuhlazenými slovy, zachovává si i ve svých 87 letech svou typickou noblesu. Text knihy je doplněn bohatou obrazovou přílohou.
 
Dobrozdání
S Mons. V. Dvořákem mne poutá spolupráce v Českých Budějovicích i dlouhé osobní přátelství. Setkání s ním mě obohatilo. Obohatí jistě i čtenáře jeho vzpomínek.
Kard. Miloslav Vlk[**]

Recenze
Přečetl jsem v posledních letech desítky memoárů a vzpomínkových rozhovorů vypovídajících o 20. století, ale jen ojediněle jsem se setkal s tak samozřejmým projevem neokázalé mužnosti, jakýmsi " chlapáctvím", u kněze až překvapivým. Vedle vrozených povahových vlastností a dispozic vyplývá zřejmě i z prostředí, ve kterém se převážnou část života pohyboval. Dalo by se říci, že z marxisticky třídního hlediska bylo přímo vzorné. Otec venkovský zedník; Dvořák sám zažil první zaměstnání jako dvacetiletý dělník v rakouské zbrojovce za totálního nasazení, od devětadvaceti opět dělník ( ovšem u PTP), sedm let horníkem v uranových dolech ( ovšem jako vězeň) a pak dalších sedm let v textilní fabrice Gamma. Za takovou dobu už člověk dělníky dobře pozná nejenom jako sociální vrstvu, ale i jako jednotlivce. Krátce: ačkoli měl Dvořák opravdu důkladné vzdělání, získané doma i v cizině, bylo by velice nepřesné označit jej za intelektuála.
Pro utváření pevného charakteru mladého kněze měl zřejmě značný význam skauting, jehož byl horlivým činitelem při každé jen trochu vhodné příležitosti. Dech se ve čtenáři tají při líčení krajně nebezpečného převádění ohrožených lidí přes západní hranice během poúnorové kněžské služby na Domažlicku. I když je o těchto záležitostech už mnohé známo, některé detaily jsou jistě pro řadu lidí nové. Například skutečnost, že ve své okupační zóně měli Sověti placené rakouské udavače, kteří jim hlásili lidi prchající z Čech.
Ani drsné zážitky z perzekuce neodradily duchovního od dalšího intenzivního odporu proti komunistické moci, samozřejmě nelegálního. Jako zapálený skaut se zaměřoval především na mládež, pomáhal ale i dospělým k teologickému studiu a práci v církvi. V tehdejší Německé demokratické republice zařizoval jejich kněžské svěcení ( např. T. Halíka a O. Štampacha). V roce 2002 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy o Českou republiku 1. stupně.
Na závěr knihy je připojen autentický text Václava Dvořáka, jeho letošní promluva při mši politických vězňů v Katedrále sv. Víta k padesátému výročí únorového puče, kterou lze chápat i jako závěť. Zdaleka není jednostranně obrácena jenom k minulým zločinům komunismu. Vidí totiž i jejich následky, v přítomnosti i budoucnosti. " Společnost dlouhodobě zbavená jakéhokoli mravního kritéria a tím i smyslu pro právní řád je zcela otevřená nebezpečím, která se na ní valí z liberální společnosti." Duchovní-proletář Václav Dvořák se vydání knížky dožil; zemřel 31. července 2008 v požehnaném věku 86 let.
Petr Pavlovský pro A2 [**]

Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Mazanec Jan  Dvořák Václav 
- tituly z této edice: Rozhovory
- Knihy od tohoto původce: Karmelitánské nakladatelství
Autoři:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž
Tituly:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž, Ostatní
Klíčová slova:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž, Ostatní
Tisk stránky


Karmelitánské knihkupectví iKarmel.cz
duchovní a křesťanská literatura
obsáhlá a přehledná nabídka
Kontakt: info@kna.cz.
Další kontakty zde

uživatel:
K tomuto titulu doporučujeme:

Výpis všech knižních tipů k heslu