Karmelitánské knihkupectví
Knihy    iEncyklopedie    Čtenářský koutek    Katechismus    KNA.cz
Karmelitánské knihkupectvíKarmelitánské knihkupectví
Online prodejna
Vyhledávání


Doporučujeme:

Čím to je, že jste tak klidný?

Václav Dvořák v rozhovoru s Janem Mazancem
Václav Dvořák, Jan Mazanec
Info a běžná cena: vázaná, 189 stran, 229 Kč
Edice: Rozhovory
Vydáno: 2008
Objednací číslo: 101348
Druh zboží: kniha
Koupit

Anotace knihy
Mons. Václav Dvořák je jedním z kněží, jejichž víra byla zkoušena v komunistickém vězení. Po roce samovazby vydal toto svědectví: Pane, dávám ti celou svou svobodu. Vezmi si do rukou můj život a udělej, co chceš. Poté, jak sám říká, se jeho víra stala jistotou.
Byl klíčovou postavou celé jedné větve české podzemní církve – doprovázel k tajnému kněžskému svěcení i Tomáše Halíka. Setkával se s takovými osobnostmi, jako byl Josef Zvěřina, Antonín Mandl nebo Jiří Reinsberg.
Čtenář knižního rozhovoru jako by sám slyšel Václava Dvořáka mluvit. Ačkoli ho život naučil vyjadřovat se i neuhlazenými slovy, zachovává si i ve svých 87 letech svou typickou noblesu. Text knihy je doplněn bohatou obrazovou přílohou.
 
Dobrozdání
S Mons. V. Dvořákem mne poutá spolupráce v Českých Budějovicích i dlouhé osobní přátelství. Setkání s ním mě obohatilo. Obohatí jistě i čtenáře jeho vzpomínek.
Kard. Miloslav Vlk[**]

Recenze
Zase autobiografický rozhovor. A zase s politickým vězněm 50. let a disidentem v dalších dekádách totality. Takových knížek už vyšlo… Navíc ústřední postava není zrovna mediálně známá. Najdou tu něco pro sebe i jiní čtenáři než pamětníci a přátelé?
Monsignore Václav Dvořák – kněz, aktivista Skautu, za války totálně nasazen v rakouské zbrojovce, po bolševickém převratu odveden k PTP, odsouzen za velezradu a sedm let vězněn, později činný v ilegálních církevních strukturách, po listopadu 1989 jmenován generálním vikářem českobudějovického biskupství, v roce 2002 dostává od prezidenta Havla medaili za zásluhy o Českou republiku. Letos v červenci, právě mezi vydáním této knihy a napsáním této recenze, zemřel ve věku 86 let.
Struktura takového životopisu je poměrně typická, ale v tomto případě je oživena duchem srdečným a sympatickým. Václav Dvořák musel být pro svou šťastnou povahu oblíbený jak u svých farníků, tak u spoluvězňů a kolegů v civilních zaměstnáních. Že se vyjadřuje bez nepřirozených křečovitostí, že se nežinýruje a klidně si řekne i nějaké hrubší slůvko, že se nepřetvařuje, jako by byl právě klidný, když je ve skutečnosti naštvaný – to mě tu ani nepřekvapilo, takových kněží znám víc. Spíš se divím tomu, že jeho elán nepoznamenalo prožité utrpení ani určité rozčarování ze současných poměrů. Občas jsem se nad knížkou rozesmál nahlas: například nad pasáží, jak Václav Dvořák namluvil spolupracovnicím v továrně, že byl zavřený za vraždu manželky, nebo jak odpověděl na absurdní dotazování estébáka, proč nepodepsal Chartu 77: „Helejte, víte co, dejte mi tu Chartu. Jestli to tady máte, já to podepíšu a bude pokoj.“ Z celého rozhovoru vysvítá organické spojení uvědomělého kněžství s obyčejným lidstvím, kde jedno neexistuje na úkor druhého.
To ovšem není jediná věc, která tu stojí za povšimnutí. Dvořákovo vzpomínání jakoby mimochodem upozorňuje, že se během jednoho lidského života změnil svět (hlavně ten v našem bezprostředním okolí) a že některé změny jsou už nevratné. Z potoka, kde se Dvořák jako chlapec koupal, je dnes mrtvá voda. Z velké části našeho pohraničí je po odchodu Němců denaturovaná krajina s rezignovaným obyvatelstvem. A to nejsou jenom individuální dojmy, ale také obecnější důvody změny mentality i případných mezigeneračních nedorozumění: „Byl tehdy úplně jiný svět. Každou chvíli bys mi nerozuměl,“ varuje Dvořák zpovídajícího redaktora. „Třebas proto, že nevíš, co je to chudoba, skoro nouze, a nemůžeš pochopit, co to znamenalo, když jsi dal někomu mýdlo nebo když kluk dostal za nějakou práci korunu. Nebo proto, že si nedovedeš představit, že se všude chodilo pěšky nebo jezdilo na kole. V těch tehdejších mírách prostě nedovede dnešní člověk počítat.“
Dvořákovy vzpomínky jsou zákonitě také obžalobou komunismu, a i když autentických svědectví na toto téma existuje mnoho, jako by to pořád nestačilo k žádoucímu posunu historického povědomí. V této knize pokládám za zvlášť cennou paralelu mezi komunismem a nacismem. Dvořák zažil v roce 1942 uzavření kněžského semináře; kdyby studoval až v roce 1950, zažil by totéž. V totálním nasazení se ho zeptal šéf – kovaný nacista: „A co když už po válce žádná teologie nebude?“ Tytéž plány přece měli i komunisté, a také je u nás málem stoprocentně provedli. A jsou tu dosvědčeny ještě další podobnosti: v obou režimech všeobecná pracovní povinnost, tábory nucených prací, ilegální studium s přednáškami v bytech…
Otázky Jana Mazance většinou rámcují nebo i postrkují vpřed vyprávění, ale také prozrazují pochopení pro jeho kulturní a náboženský kontext. Úvodní slovo Petra Piťhy, ale i některé narážky samotného Dvořáka projevují určitou skepsi k žánru knižního životopisného rozhovoru, který je sice čtenářsky atraktivní, ale skrývá riziko povrchnosti a jepičího života. Jsou to oprávněné pochyby; ale snad také záleží na lidské úrovni ústřední osoby, na její moudrosti i vtipnosti, na kvalitách plodů jejího života.
Karel Komárek [**]

**

Nabídka podobných titulů:
- tituly od tohoto autora: Mazanec Jan  Dvořák Václav 
- tituly z této edice: Rozhovory
- Knihy od tohoto původce: Karmelitánské nakladatelství
Autoři:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž
Tituly:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž, Ostatní
Klíčová slova:
A, B, C, Č, D, Ď, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ň, O, P, Q, R, Ř, S, Š, T, Ť, U, V, W, X, Y, Z, Ž, Ostatní
Tisk stránky


Karmelitánské knihkupectví iKarmel.cz
duchovní a křesťanská literatura
obsáhlá a přehledná nabídka
Kontakt: info@kna.cz.
Další kontakty zde

uživatel:
K tomuto titulu doporučujeme:

Výpis všech knižních tipů k heslu